لزوم بین‌ المللی ‌شدن اقتصاد کیش

بازگشت به لیست
تعداد مشاهده : تاریخ انتشار : منبع :

جزیره کیش، در واقع ابرپایلوت رونق اقتصادی کشور و یکی از مناطق آزاد مهم کشور است که نقشی محوری در اقتصاد توسعه گردشگری و صادرات غیرنفتی دارد.

روزنامه شرق با درج یادداشتی به قلم عبدالرسول خلیلی کارشناس مناطق آزاد می نویسد: معارفه محمدابراهیم انصاری ‌لاری، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در روزهای گذشته نشان از نگاهی نو به جزیره کیش دارد که با تلاش مضاعف، ابتکار و نوآوری قرار است نخستین شهر خلاق کشور را رقم بزند. مرتضی بانک در این مراسم، ارتباطات بین‌ المللی را موجب تقویت جریان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ازجمله منطقه آزاد کیش دانست.

مزیت ‌های مانا در منطقه کیش که مائده ‌ای آسمانی آمده بر زمین است، باعث شد که علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به اهمیت جزیره کیش برای کمک به توسعه صنعت گردشگری در کشور اشاره کند. او اظهار امیدواری کرد که بتوان در سازمان میراث ‌فرهنگی از توان و ظرفیت موجود برای توسعه بیش از پیش گردشگری در منطقه آزاد کیش استفاده کرد. او منطقه آزاد کیش را یکی از مقاصد گردشگری کشور برشمرد.

باید گفت زیربنای توسعه گردشگری در کیش امروزه پس از چهار سال به حدی رسیده که می‌توان این جزیره را به عنوان اصلی‌ترین مقصد گردشگری کشور معرفی کرد. منطقه‌ای که با توجه به اقدامات و فعالیت‌های بسیاری که در دولت یازدهم در کیش انجام شده، زمینه‌ساز فعالیت‌های اقتصادی زیادی در کیش شده و موجبات استحکام بنیان توسعه کیش را به منظور تعامل و رقابت با مناطق آزاد پیشرفته دنیا فراهم کرده؛ منطقه‌‌ای اقتصادی که می‌توان گفت جایگاه خود را در عرصه بین‌المللی باز کرده است. این نگاه با رویکرد رونق اقتصادی در دولت دوازدهم باعث شده تا اقتصاد آن منطقه به رونق و شکوفایی بیش از پیش برسد.

به طوری که می‌تواند به عنوان یک الگو برای استفاده از بخش خصوصی مؤثر واقع شود. به‌خصوص که در این منطقه شش شهرک صنعتی و حدود400واحد صنعتی و خدماتی فعالیت می‌کنند. آنچنان که بانک مشاور رئیس‌جمهور ایجاد بسترهای لازم برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی از طریق بخش خصوصی را از جمله وظایف دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دولت دوازدهم برشمرده است. او مناطق آزاد را الگوی سرمایه‌گذاری سالم، توسعه‌یافته و آینده‌نگر در کشور دانسته که همچنین باید از سرمایه‌های بین‌المللی در مناطق آزاد استفاده کند.

اقتصاد کشور با خروج از دوره رکود اکنون می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های مناطق آزاد از جمله جزیره کیش برای رسیدن به رونق مطلوب استفاده و در این مسیر تحرک و شتاب بیشتری ایجاد کند. گفتنی است فعالیت‌های غالبی که در منطقه آزاد کیش در دولت تدبیر و امید تعریف شده، براساس گردشگری تفریحی، ورزش‌های دریایی، تجهیزات پزشکی، خدمات پزشکی فرامرزی، صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی، صنایع الکترونیک، صنعت حفاری فراساحلی، خدمات پشتیبانی نفت و گاز، خدمات مالی و بورس، خدمات اینترنت و مالتی‌مدیاسیتی است.

با اشاره به لزوم تقویت تولید و جذب سرمایه‌گذاری باید گفت برای رسیدن به رونق اقتصادی در مناطق به‌ویژه جزیره کیش باید تسهیلات لازم را براساس شرایط بهبود کسب‌وکار برای بین‌المللی‌شدن منطقه کیش یعنی مروارید خلیج فارس فراهم کرد. در این خصوص تلفیق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و ایجاد بسترهای مناسب با نیاز سرمایه‌گذاران خارجی و تکمیل زیرساخت ‌های موردنیاز باعث موفقیت هرچه بیشتر جزیره کیش می‌شود. استفاده از ارتباطات بین ‌المللی می‌تواند توانمندی ‌های داخلی را افزایش دهد و شرایطی را برای تحقق کامل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی براساس ظرفیت‌سازی ‌های بین ‌المللی فراهم کند. در چنین شرایطی است که می‌توان زمینه ‌های جذب انواع سرمایه‌های داخلی و خارجی را فراهم کرد و مناطق آزاد ازجمله کیش را با توجه به فرصت‌ها و شرایط ویژه‌ای که دارند، برای ایفای نقش مؤثر و بسزا در جذب سرمایه خارجی به وجود آورد.

این گرایش باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا اعتماد مردم و سرمایه‌گذاران برای فعالیت اقتصادی جلب و بیش از همیشه تقویت شود. آنچنان که در بند 11 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مناطق آزاد به جذب منابع خارجی و تأمین منابع مالی موظف شده‌‌اند و این اقدامات باید از ابراولویت‌های مناطق آزاد به‌ویژه کیش باشد، آنچنان که استفاده از خطوط اعتباری خارجی که پس از برجام حاصل شده، باید زمینه بین‌المللی‌شدن مدنظر این مناطق و از جمله کیش را بیش از پیش فراهم کند.

باید بتوان زیرساخت ‌های لازم را پیش‌بینی کرد که ازجمله وظایف مدیران مناطق و مدیر جدید منطقه آزاد کیش به شمار می‌رود، هرچند حجم عمده فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد بر دوش سرمایه‌گذاران است که برای حضور در بازار جهانی باید هدف ‌گذاری ‌های بیشتری را برنامه‌ریزی کنند. این امید امروز بیش از پیش آشکار است.